Meet the Team

Board of Directors

Brian Furnish

Miami University

Deb Greer

Grace Chapel

Jeff Greer

Senior Pastor at Grace Chapel

Todd Guckenberger

Back2Back Ministries

Will Housh

CEO, HVAC Technologies

Dan Larson

Wealthquest

Martha Lindner

Philanthropist

Dr. Tim Linker, MD

Family Medicine Specialist

Scott McQuinn

CEO of Life Enriching Communities

Laura Metzler

Strategy & Planning Manager

Jake Samad

Attorney at Robbins, Kelly, Patterson & Tucker
Chairman

Ann Satterfield

Executive Board Member, Horizon Community Church

Shawn Weller

Director of Human Resources, Procter & Gamble, Retired

Tom Woelk

Procter & Gamble, Retired

Leadership Team

Todd Guckenberger

Executive Director
Leadership Team

Beth Guckenberger

Co-Executive Director
Leadership Team

Brian Bertke

Vice President of Business Development, Trauma Free World
Leadership Team

Mike Bowles

Advancement and Development Director
Leadership Team

Julie Cooper

Senior Vice President of Training and Curriculum, Trauma Free World
Leadership Team

Matt Cooper

Staff Care Director
Leadership Team

Chris Cox

Back2Back Cincinnati Director
Leadership Team

Jeremy Lantz

US Operations Director
Leadership Team

Julie Mowery

US Site Director, India
Leadership Team

Jason Munafo

US Director, Haiti, Nigeria & Dominican Republic
Leadership Team

US Office Staff

Katie Adams

Intern Coordinator

Marcie Beckwith

Development Officer

Mike Bowles

Advancement and Development Director
Leadership Team

Holly Brewer

Mission Trip Coordinator

Caroline Burns

Child & Family Development Manager - Latin America

Matt Cooper

Staff Care Director
Leadership Team

Jeff Coppins

Development Officer, SE Region

Caleb Daniel

Data Processing Specialist

Steph Duff

Inspirational Copywriter

Sarah Ellis

Haiti Site Manager

Jen Fridley

Employee Relations Manager

Jenna Ghizas

Administrative Assistant, Co-Executive Director

Carly Glista

Advancement Manager

Tallie Grigsby

Child Sponsorship Program Manager

Beth Guckenberger

Co-Executive Director
Leadership Team

Corrie Guckenberger

Employee Relations Assistant Director

Todd Guckenberger

Executive Director
Leadership Team

Travis Hesson

IT Director

Janice Hickman

Ministry Partner Development Coach

Tara Holman

Education Specialist

Patricia Honeck

Finance and Human Resource Director

Brian Hubers

Development Officer

Terry Jepson

Back2Back Learn Manager

Jeremy Lantz

US Operations Director
Leadership Team

Katie Leonard

Staff Care Specialist

Steve McCollum

Back2Back Ambassador

Chris Miller

Graphic Designer

Jana Monzel

Marketing Director

Alex Moore

Development Officer

Justin Morgan

Accounts Payable - Bookkeeper

Erick Mowery

Child & Family Development Director

Julie Mowery

US Site Director, India
Leadership Team

David Moss

Accounting Manager

Jason Munafo

US Director, Haiti, Nigeria & Dominican Republic
Leadership Team

Kimberly Nolt

Sponsorship Program Assistant Manager

Chris Ramos

Mission Director

Charles Stacy

IT Support Tech & Developer

Sammy Summerlin

Administrative Assistant, Executive Director

Audrey Thompson

Social Media Specialist

April Wagner

Finance Administrator

Emily VandeWiele

Mission Trip Coordinator

Tia Vanderwoude

Advancement Administrative Coordinator

Back2Back Cincinnati

Patricia Brown

Resource Provider

Greta Buckenberger

Early Childhood Care Coordinator

Chris Cox

Back2Back Cincinnati Director
Leadership Team

Shauntel Dobbins

Juvenile Justice Care Coordinator

Chloe Edling

Education Coordinator

Katie Evans

Site Operations Manager

Julie Goetz

Family Care Manager

Onice Gray

Senior Coaching Coordinator

Noraa Hill

Juvenile Justice Manager

Chandler Hoffert

Coaching Coordinator

Dain Jepson

Owner's Representative

Heather Linker

Education Coordinator

Emma Martinez

Youth and Family Care Coordinator

Rick Moore

Properties and Projects Coordinator

Brandy Pendleton

Trauma Informed Care Training Manager

Stephanie Powers

Clinical Manager

Alexis Schacht

Communities of Belonging Coordinator

Michael Sickles

Youth Development Manager

Hannah Jane Swelbar

Communities of Belonging Coordinator

Jason Troup

Partnership Development Manager

Madison Walter

Youth Community of Belonging Coordinator

Maddie Wentworth

Community of Belonging and Coaching Manager

Kaylee Yoder

Child and Family Care Manager

Trauma Free World

Brian Bertke

Vice President of Business Development, Trauma Free World
Leadership Team

Julie Cooper

Senior Vice President of Training and Curriculum, Trauma Free World
Leadership Team

Teresa Garcia

Director of Latin America, Trauma Free World

Rob Hall

Executive Director, Trauma Free World

Diane Hersberger

Training Products & Analytics Manager, Trauma Free World

John Horning

CFO, Trauma Free World

Veronica Elizabeth Ruelas Nino

Executive Assistant - Latin America, Trauma Free World

Ann Smith

Affiliate Training Program Manager, Trauma Free World

Cancun - Mexico

Evelio Alvarez Mendez

Maintenance

Fabiola de Carmen Aroyo Lagunes

Site Finance Coordinator

Julissa Aurora Ayala Rodriguez

Watchman

Dario Bautista Juarez

Site Accountant

Fred Berlanga

Psychologist

Zulma Lleana Camacho Velasco

Psychologist

Ersy Caporali de la Cruz

Teacher Coordinator

Zuleyma Yuriko Diaz Salas

Social Worker

Maria Eugenia Gomez Morales

Social Worker

Isaac Gonzalez

Captain / Site Staff

Lilia Guzman

Community Center Coordinator

Milca Lopez Hernandez

Cleaning Staff

Mauricio Andres Guzman Maya

Teacher

María del Rosario Hernández Cuéllar

Social Worker

Mariana Patricia Macouzet Sarti

Teacher

Regina Isabel Ortiz Rincon del Angel

Child Sponsorship Coordinator

Darlene Ruiz

Site Director

Veronica Sarti Navarro

Art Teacher

Maria Guadalupe Tec Tec

Cook

Dan Ucherek

Site Staff

Christi Ucherek

Site Staff

Marianny Saray Vazquez Suriano

Teacher

Culiacan - Mexico

Irasema Renteria

Site Staff

Ramon Balderrama

Site Director

Dominican Republic

Cheque Garcia

Site Co-Director

Hope Garcia

Site Co-Director

Leah Martinez

Site Staff

Mindy Mauricio

Site Staff

Haiti

Kerby Abelard

Construction Manager

Guilaine Arthur

Facilities

Jimmy Francois

Lead Captain

Joane Joseph Francois

Reunification Captain

Blaise Fritzner

Driver/Translator

Jeannette Avril Jeannot

Teacher

Lucson Jeannot

Captain of Programs Manager

Lyonel Jules

Hope Program Captain / Safeguarding Manager

Weekenson Moise

Captain, Harvest Care

Medjine Pierre Oltima

House Parent

Phalange Oltima

House Parent

Innocent Paul

Facilities

Lesly Jean Phillipe

Driver/Facilities

Francklin Pierre

House Parent

Lorvindia Derisma Pierre

House Parent

Stephanie Pierre

Psychologist

Katie Scott

Finance Controller

Nicaisse Severe

House Parent

Remise Justinien Severe

House Parent

Nadege Similien

Strong Families Captain

Isaac St. Marc

Captain - Jesus Name

Edelaine Theosmy

Social Worker

Linares - Mexico

Ana Maribel Avendano Gonzalez

Accounts Payable

Lisa Bursey

Operational Director

Rick Bursey

Director, Posibilidades

Irving Cantu

Program Coordinator

Jose de Jesus Cardona Jimenez

Facility Manager

Larisa Flores Munoz

Assistant to Site Director

Miguel Angel De la Fuente Padilla

Teacher

Oscar Daniel Galicia Marin

Caregiver

Ana Gisselle Gallo

Community Connect / Development

Jenn Holden

Site Staff - Mission Teams and Child Sponsorship

Karla Patricia Perez Tello

Educational Psychologist

Marlen Salazar Mendoza

Caregiver

Martha Elena Quiroga Rodriguez

Social Worker

Itzel Yamileth Sanchez Jalomo

Psychologist

Juan Suarez

Site Staff

Keyla Varela Sanchez

Social Worker

Mazatlán - Mexico

Wendy Acevedo

Development Coordinator

Becca Arguello

Site Staff

Rodolfo Arguello

Development Officer

Luis Fernando Arias Guzman

Psychologist

Antonio Garcia Arregui

Site Staff

Florence Balmer

English & Math Teacher

Magdalena Castillo

Transition Program Manager

Citlali Areli Parra Galindo

Physical Therapist

Maru Espinosa Garcia

Volunteer Coordinator

Adam Gellenbeck

Project Site Manager

Kristen Hallahan

Assistant to Site Director / Teacher

Martina Huerta Rivera

Maintenance

Yolanda Martinez

Site Accountant

Dana Metzger

Site Staff

Matt Metzger

Case Manager Coordinator

Itzaiana Meza Valdez

Psychologist

Greggory Michael

STINT Staff

Aranthza Yesenia Morales Aguirre

Social Worker

Anayely Nevarez Zapeda

Social Worker

Gabriela Nieto

PCA Director

Patricia Pamela Nieto Maldonado

Teacher

Sarahi Perez Obeso

Nurse

Raquel Osuna Baldenegro

Teacher

Ximena Osuna Ramirez

Teacher

Jose Luis Pereda Torres

Case Manager

Amy Perez

Care Coordinator

Josue Perez

Care Coordinator

Cristina Avila Quevedo

Psychologist

Alejandra Ramos Garzon

Psychologist

Berenice Reyes

Site Finance Coordinator

Monique Rivera

Case Manager

Perla Torreblanca

House Parent

Ana Karina Vega Leon

Teacher

Gabriel Velasco

Site Director

Kelly Velasco

Site Staff

Taylor White

Spiritual Area Coordinator

Mazatlán - Mexico - Rancho

Maria Concepcion Alvear Hernandez

Cook

Indira Nayely Cazares Gameros

House Parent

Ana Cristina Cristerna Rojas

Maintenance

Eleazar Alvear Cardosa

Director of Rancho de los Ninos

Alejandra Beltran Vergara

Teacher

Carlos Catedral Carlos

Driver

Francisco Javier Castillo Gallardo

Caregiver

Dafne Carolina Garcia Morales

Caregiver

Jacqueline Rocha Gonzalez

Custodian

Veda Garcia Hernandez

Caregiver

Humberto Ibarra Gordillo

Maintenance

Ezequiel Lira Calleros

Maintenance

Samuel Madrigal Garibo

Maintenance

Martin Alejandro Martinez Lizarraga

Administrator

Lucia Monica Perez Benites

Caregiver

Jose Angel Gomez Renteria

Psychologist

Andres Ramirez Rojas

Caregiver

Guillermo Ortiz Ruiz

Spiritual Area Coordinator

Marisol Rojas Quezada

Caregiver

Adamaris Beatriz Verde Osuna

Social Worker

Carolina Lizarraga Zopena

Maintenance

Monterrey - Mexico

Rocio Janeth Alvarez Acosta

Psychologist, Foster Care Program

Osvaldo Armendariz

Site Staff

Alejandro Emanuel Calarco

House Parent

Alejandra Castro

Strong Families Coordinator

Daniela Deyanira Cavazos Solis

Assistant to Site Director

Vidalma Contreras Castaneda

House Parent

Delaney Driscoll

Site Staff

David Elizondo

Hope Program House Parent

Gerardo Escamilla

Hope Program Teacher

Patricia Flores

Foster Care Coordinator

Asael Flores

Professionalization Support for Ministry Partners

Aracely Flores

Child Development Program Coordinator

Gabriel Frazier

STINT Staff

Dina Elizabeth Guajardo Flores

Dentist

Julio Antonio Gallegos Ruiz

Psychologist

Antonio Garcia

Development Director

Guillermina Garcia

Hope Program House Parent

Martha Garcia

Volunteer Program Coordinator

Adrian Garza Hernandez

Psychologist

Sussane Marie Gibler Silva

Volunteer Assistant

Anabel Gonzalez

Volunteer Coordinator

Mariana Isabel Gonzalez Gonzalez

Social Worker

Anabell Gomez Guajardo

Dentist

Dania Lizeth Gomez Guajardo

Dentist

Sarai Herrera Escobedo

Social Worker

Loruhama Neftali Gamez Aguilar

Social Worker

Mackenzie Howard

Site Staff

Rocio Hurtado

Hope Program Technical Coordinator

Sara Jensen

Transition Program Coordinator / Captain of Hope Program

Luis Jesus Garza Leal

Hope Program House Parent

Jessica Linker

Social Worker for Hope Program

Ana Puente Lopez

Hope Program House Parent

Alejandra Martinez

Hope Program Social Worker

Karla Mendez Mata

Psychologist for Strong Families

Jordan McNulty

Captain, Rancho del Ray

Jorge Abraham Morales Juarez

Psychologist

Catalina Ochoa

Site Staff

Zac-Nicthe Olvera Osorio

Social Worker

David Otoniel Cobos Ochoa

Co-Captain, Bethany / Apprentice Project Coordinator

Jose Oscar Mendoza Oviedo

Hope Program House Parent

Juan Porto

Site Director

Rosa Iannuzzi Porto

Hope Program Operations Coordinator

Veronica Elizondo Renteria

Hope Program House Parent

Catherine Ridley

Site Staff

Priscila Ruiz Cantu

Ministry Partner Coordinator

Elizabeth Sarai Salazar Pena

Assistant to Development Director

Priscila Salazar

Development Communications Coordinator

Jennifer Berenice Serrano Ramos

Social Worker

Sarah Snyder

Mission Teams & Logistics Coordinator

Cesar Soto

Hope Program House Parent

Myriam Gonzalez Soto

Hope Program House Parent

David Suess Garcia del Alba

Psychologist

Sara Tande

Hope Program House Parent

Toby Tande

Hope Program House Parent

Alex Tarriba

Psychologist

Monterrey - Mexico - Operations

Alba Rocio Abencerraje Guerra

HR Assistant

Pedro Aram Aguilera Rincon

Accountant

Leslye Madai Chavez Reyna

Accounting Assistant

Elizabeth Fuentes Silva

Accounting Assistant

Etnie Francelly Franco Romero

Human Resources for Mexico sites

Rene Gonzalez

Director of Administration and Human Resources
Mexico Board of Directors

Rosalba Moreno Medina

Legal Administrator

Nigeria

Yafet Abraham

Class Teacher at Great Oaks Academy

Jummai Obisi Abudai

School Cleaner at Great Oaks Academy

Bitrus Ubrah Achaka

Teacher Assistant at Great Oaks Academy

David Ahile Achapa

School Security at Great Oaks Academy

Ezekiel Achapa

Driver

Blessing Adik

Class Teacher at Great Oaks Academy

Blessing Adinimil

School Cook at Great Oaks Academy

Kefas Ago Adinimil

Head of Security

Joshua Adiwu

Office Assistant

Grace Ado

School Principal at Great Oaks Academy

Kenneth Adup

Transition Program Manager

Vincent Adup

Class Teacher at Great Oaks Academy

Asantu Usaini Agbanji

Driver

Sarah Agudah

School Librarian at Great Oaks Academy

Deborah Ajeh

Substitute Teacher

Ijah Andy Ajike

School Security at Great Oaks Academy

Christiana Akpi Akahit

Assistant Kitchen Manager

Esther Akpi

Teacher Assistant at Great Oaks Academy

Hosanna Daniel Akut

Hope House Parent

Adigizi Theophilus Alexander

Teacher at Great Oaks Academy

Ayuba Alkali

Class Teacher at Great Oaks Academy

Ajik Amos

Case Worker

Caleb Ashem

Development Assistant

Deborah Adiwu Atiyak

Childcare Attendant

Adup Audu

Farm Worker

Job Abba Awayi

Music Teacher at Great Oaks Academy

Achayi Awu

Child Development Assistant

Lydia Ayiki

School Cook at Great Oaks Academy

Dong Ayuba

Class Teacher at Great Oaks Academy

Danjuma Agbanji Bala

School Security at Great Oaks Academy

Grace Baleri

Psychologist

Kuna Balle

School Psychologist at Great Oaks Academy

Enoch Bango

School Facility Manager at Great Oaks Academy

Hilda Mshelia Bitrus

Child Development Assistant

Lami Achaka Bitrus

School Cleaner

Gladys Chigero

Strong Families Program Manager

Caleb Crotts

Finance Director

Mandy Crotts

Site Staff

Joshua Danjuma

Class Teacher at Great Oaks Academy

Lami Obisi Danladi

School Cook at Great Oaks Academy

Retmun James Da’orong

Teacher Assistant at Greak Oaks Academy

Alphonsus Datsen

Transportation Supervisor

Jacob Davou

Site Captain

Lois Dimka

Human Resource Manager

Patience Dimka

Assistant Site Director

Nehemiah Gandu

Hope House Parent

Oseka Golbador

Vice Principal Administration at Great Oaks Academy

Matthew Gomwalk

Psychosocial Program Manager

Nanbal Gukas

Class Teacher at Great Oaks Academy

Esther Hosanna

Hope House Parent

Yakubu Huru

Medical Coordinator

Yilji Ibrahim

Facility Manager

Stephen Igba

Community Outreach Coordinator

Peter Iorapuu

Funds & Grants Writing Supervisor

Martha Iroegbu-Bawun

Class Teacher at Great Oaks Academy

Ishaku Jobdi

Vice Principal Academics at Great Oaks Academy

Blessing John

Site Captain

Mela John

Class Teacher at Great Oaks Academy

Naomi John

Teacher Assistant at Great Oaks Academy

Azubike Kalu

Site Director

Victoria Kehinde

Farm Administrative Manager

Maureen Kingyong

Teacher at Great Oaks Academy

Nathaniel Kingyong

Finance Assistant

Lilly Lar

Site Child Development Coordinator

Esther Larma

Child Sponsorship Coordinator

Ruth Noro Luka

Teacher at Great Oaks Academy

Suranu Maigadi

Business Director

Jairus Malgwi

Farm Sales & Marketing Supervisor

Priscilla Mangfwang

Hope House Parent

Samson Mangfwang

Hope House Parent

Lydia Marden

Class Teacher at Great Oaks Academy

Elizabeth Mark

Case Worker

Ruth Michael

Hope House Parent

Sunday Monday

Driver

Ladul Mwankat

Class Teacher at Great Oaks Academy

Timkat Nanchen

Class Teacher at Great Oaks Academy

Deborah Nehemiah

Hope House Parent

Comfort Nimmyel

Transition Program Assistant

Patience Nuhu

Teacher Assistant at Great Oaks Academy

Precious Ofoegbu

School Accountant

Ene Oklo

Site Captain

Ruth Agyok Peter

School Cook

Samuel Pwajok

Class Teacher at Great Oaks Academy

Patience Rimfat

Class Teacher at Great Oaks Academy

Jane Sambo

Class Teacher at Great Oaks Academy

Dinease Ahgibi Sani

Kitchen Manager

Jinan Samuel

Physical & Health Education Teacher

Barnabas Barry Stephen

Child Development Assistant

Amuga Christopher Sunday

School Janitor at Great Oaks Academy

Faith N’nai Sunday

Executive Assistant

Michael Sunday

Hope House Parent

Gwom Thomas

Education Program Assistant

Augustina Ezekiel Toma

School Health Worker

Odonko Josephine Wiki

Class Teacher at Great Oaks Academy

John Awusak Yakubu

Driver

Gloria Yanshiyi

Class Teacher at Great Oaks Academy

Anah Joy Yohanna

Childcare Attendant

Swanta Zakka

Site Captain

Pin It on Pinterest

Shares
Share This